Viking Çağına başlamanız için ‘Assassin’s Creed Valhalla’ ipuçları

Sizi Viking lideri Eivor’un yerine koyan açık dünya destanı “Assassin’s Creed Valhalla”, görülecek ve yapılacak çok şey sunuyor. Zamanınızı uçarak (rap savaşlarına benzer eğlenceli bir mini oyun), baskın yaparak, bir yerleşim yeri inşa ederek veya inişli çıkışlı tepeler ve İskandinav dağlarının geniş kırsalını keşfederek geçirebilirsiniz.

Bu kadar çok seçenek varken nereden başlıyorsunuz? Bu ipuçları ve püf noktaları, serinin bu yeni bölümüne alışırken, erken saatlerde olabileceğiniz en iyi Viking olmanıza yardımcı olacak.

Gizlilik zorluğunu aç/kapat

“Valhalla”nın gizli köklerini yeniden ziyaret etmesini takdir etsem de, bu klasik mekaniklerin bazıları ciladan yoksun. Çok kolay fark edilirsiniz, ne kadar dikkatli olursanız olun varlığınızın gardiyanlarını uyarırsınız. Gizlice dolaşmayı daha az sinir bozucu hale getirmeye yardımcı olmak için, gizlilik zorluğunu en düşük ayar olan “çırak”a indirmenizi öneririm. Bu, düşmanların algısını azaltarak sizi tespit etmelerini zorlaştırır.

“Valhalla”, savaşa nasıl yaklaşmak istediğiniz de dahil olmak üzere oyun tarzınıza bağlı olarak değiştirilmeye değer başka ayarlara sahiptir. Örneğin, dünya navigasyonu için maceracı (sizi bir hedefe yönlendirmek için daha fazla oyun içi simge), kaşif (varsayılan ayar) ve yol bulucu (minimum HUD ve dünya haritasında daha az bilgi) arasından seçim yapabilirsiniz.

Çalışırken ıslık çal

Başka bir gizli ipucu: Çalılarda veya samanlıkta saklanıyorsanız ve düşmanları öldürmek için daha yakına çekmek istiyorsanız, tıpkı önceki “Assassin’s Creed” oyunlarında olduğu gibi, onların dikkatini çekmek için ıslık çalabilirsiniz. Bunu, d-pad üzerinde sola basarak yapabilirsiniz (sadece basılı tutmayın; bu, bineğinizi arayacaktır).

 

En kısa sürede rasyonları yükseltin

“Valhalla” sağlık yönetimine yeni bir yaklaşım getiriyor. Sağlık zamanla yenilenmez. Bunun yerine, düşük olduğunuzda sağlık göstergenizi dolduran rasyonları kullanırsınız. Karnelerinizi doldurmanıza yardımcı olması için saksılarda veya sepetlerde bulunan meyveler, mantarlar ve yiyecekleri toplayabilirsiniz. Envanterinizde, tayınlar (ve sadağınız) dünya çapında bulduğunuz kaynaklarla veya baskınları tamamlayarak yükseltilebilir. Bu şekilde, aynı anda daha fazla rasyon tutabilirsiniz.

Bunu erken yapmak size bir avantaj sağlayacak ve daha uzun süre hayatta kalmanıza izin verecek – devam etmenizi sağlayacak kadar meyve veya yiyecek biriktirdiğiniz sürece.

İki elli silah veya savurma kullanın

“Valhalla”da birçok silah bulunabilir ve bazıları diğerlerinden daha iyidir. Artık bir silah kombinasyonunu, hatta iki kalkanı çift kullanabilirsiniz, ancak en güçlü seçeneği arıyorsanız, en iyi seçeneğiniz iki elli bir silah veya bir savurmadır.

Excalibur gibi daha iyi silahlardan bazıları, kilidini açmak için önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirir. Bunun yerine, (en azından başlamak için) dikkatinizi mızraklara ve savurmalara odaklayın. Çift elli silahlar olan mızraklar büyük hasar verir ve aynı zamanda geniş bir menzile sahiptir. Bu, mızrakları patron dövüşleri için mükemmel bir silah yapar. Bununla birlikte, flails benim favorim: Vuruşunuz yavaş başlıyor, ancak ikinci veya üçüncü vuruşta şiddetle hızlı hale geliyor. Düşmanları hızlı ve verimli bir şekilde yenmek için saldırı düğmesine kolayca spam gönderebilirsiniz.

Hoşunuza giden bir silah bulduğunuzda, oyunun büyük bir bölümünde herhangi bir olumsuzluk yaşamadan ona bağlı kalabilirsiniz. Tüm silahlar bir demircide (yerleşim yerinizde bulunabilir) yükseltilebilir ve geliştirilebilir.

Zayıf noktaları hedefleyin

Savaşta kuşanmış bir yay ve okla, uzaktan büyük miktarda hasar verebilirsiniz. Ayrıca, düşmanınız görüş alanınızdayken sarı renkte parlayan zayıf noktalarını da hedefleyebilirsiniz. Bunlar kollarda, bacaklarda ve bazen gövdede bulunabilir. Zayıf noktalara başarılı bir şekilde vurmak sadece daha yıkıcı bir darbe vurmakla kalmayacak, aynı zamanda bir düşmanın tökezlemesine neden olarak onları sersemletici bir saldırı bitiriciye karşı savunmasız hale getirebilir.

Zayıf noktaları hedefleyin

Savaşta kuşanmış bir yay ve okla, uzaktan büyük miktarda hasar verebilirsiniz. Ayrıca, düşmanınız görüş alanınızdayken sarı renkte parlayan zayıf noktalarını da hedefleyebilirsiniz. Bunlar kollarda, bacaklarda ve bazen gövdede bulunabilir. Zayıf noktalara başarılı bir şekilde vurmak sadece daha yıkıcı bir darbe vurmakla kalmayacak, aynı zamanda bir düşmanın tökezlemesine neden olarak onları sersemletici bir saldırı bitiriciye karşı savunmasız hale getirebilir.

Büyük hikaye anlarından sonra Animus’tan ayrılın

“Assassin’s Creed” dizisi kısmen günümüzün içinde geçiyor ve günümüzdeki sekanslar tarihi olay örgüsünden kopuyor. Arada bir, Animus’tan (modern zamanların kahramanı Layla’nın atalarının anılarını yeniden yaşamasını sağlayan bir makine) çıkarılacak ve şimdiki zamana sürükleneceksiniz.

Burada diğer karakterlerle konuşabilir ve e-postaları takip edebilirsiniz. Anlatı tasarımcısı Darby McDevitt’e göre, Animus’tan ayrıldığınızda benzersiz anlar yaratmak için diyalog düzenli olarak güncellenir.

Haritada birden çok şeyi işaretleyin

Ubisoft, “Valhalla”da açık dünya tasarımının bazı yönlerini yeniden düşünmeye büyük özen gösterdi. Yan görevler, görev günlüğünüzü tıkamadan istediğiniz gibi katılmanıza veya ayrılmanıza izin veren “dünya olayları”nın eklenmesiyle daha organik hissettiriyor.

Yine de haritanın kendisi hala büyük, etkinlikler, teçhizatlar, görevler ve daha fazlası için simgelerle dolu. Kolayca gezinmenize yardımcı olmak için, birden fazla ilgi çekici yeri işaretleyebilir, size dünya içinde izleyeceğiniz farklı yol noktaları vererek haritayı sürekli olarak yeniden açmanıza gerek kalmaz.

Uçan ikilileri kazanarak yeni diyalog seçeneklerinin kilidini açın

Uçmak, özenle seçilmiş hakaretlerin eğlenceli bir savaşıdır. Tamamlamaları eğlenceli olduğu kadar, ilerlemeniz için de anlamlıdır. Her uçan savaşta karizma seviyeniz artar. Seviyeniz ne kadar yüksek olursa, seçmeniz için o kadar fazla diyalog seçeneği açılır, bu da rahatsız edici durumlardan kurtulmak için ikna etmenize, kandırmanıza ve hatta konuşmanıza izin verir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir