Video Oyunlarının Faydaları

Video oyunları genellikle basit ya da kanepeli patateslerin alanı olarak göz ardı edilir, ancak bu simüle edilmiş dünyaların birçok ortak öğesinin gerçek hayatta somut faydalar sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Video oyunlarının hem çocuklar hem de yetişkinler için faydaları şunlardır:

  • Sağlıklı beyin stimülasyonu
  • Problem çözme becerilerinin geliştirilmesi
  • stres giderme

En sevdiğiniz bilgisayar veya konsol oyununu çalıştırmadan önce video oyunlarının faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Video oyunları el becerisini geliştirebilir

Kontrolcü tabanlı oyunlar elleriniz için harika olabilir. Bir grup cerrahın dahil olduğu bir çalışmada , araştırmacılar, video oyunları oynayanların ileri prosedürleri gerçekleştirmede daha hızlı olduklarını ve oynamayanlara göre yüzde 37 daha az hata yaptıklarını buldular. Özel video oyunları da inme kurbanlarının ellerinin ve bileklerinin kontrolünü yeniden kazanmalarına yardımcı olmak için fizik tedavi olarak kullanılmıştır.

Video oyunları beyninizin gri maddesini artırabilir

Oyun oynamak, eğlence kılığına girmiş zihniniz için gerçekten bir egzersizdir. Araştırmalar , düzenli olarak video oyunları oynamanın beyindeki gri maddeyi artırabileceğini ve beyin bağlantısını güçlendirebileceğini göstermiştir. (Gri madde kas kontrolü, anılar, algı ve uzamsal gezinme ile ilişkilidir.)

Oyuncular daha iyi sosyal becerilere sahip olabilir

Video oyunlarını kaçmanın bir yolu olarak kullanan utangaç bir insan klişesi, ortalama bir oyuncunun göründüğü gibi değildir. Çocuklarla ilgili geçmişte yapılan araştırmalar , daha fazla video oyunu oynayanların daha iyi sosyal becerilere sahip olma, akademik olarak daha iyi performans gösterme ve bazı oyun türlerinin sosyal ve işbirlikçi bileşeni nedeniyle diğer öğrencilerle daha iyi ilişkiler kurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

Oyunlar size daha iyi bir problem çözücü olmayı öğretebilir

Açık dünya, görev tabanlı ve çok seviyeli oyunlar, çözülmesi birkaç saat süren karmaşık bulmacalar gibi tasarlanmıştır. Bazen çözüm, oyundaki eylemlerinize göre değişir. Hızlı tempolu bir fantezi ortamında ayaklarınızın üzerinde düşünmeyi ve strateji oluşturmayı öğrenmek, gerçek dünyaya dönüşebilecek bir beceridir. 2013’te yayınlanan uzun süreli bir araştırma , strateji tabanlı oyunlar oynayan çocukların bir sonraki okul yılında problem çözme becerilerinde gelişme gösterdiğini ve dolayısıyla daha iyi notlar alma eğiliminde olduğunu gösterdi.

Bir oyuncu olarak fiziksel olarak daha aktif olabilirsiniz

Çoğu büyük konsol artık oyuncuları koltuktan kaldırıp ayağa kaldıracak teknolojiye sahip. VR oyunlarının geleceği, işleri tamamen yeni bir seviyeye taşıyacak. Mobil oyun programcıları ayrıca fiziksel alanda oynanan oyunlar oluşturmaya, onları gerçek dünyadaki konum verileri etrafında oluşturmaya ve oyunculara sanal dünyada ilerlemek için yer değiştirmeye ilham vermeye başladılar.

Video oyunları görüşünüzü iyileştirebilir

10 saat boyunca ekrana bakmadığınız sürece (veya iki metre uzakta oturmadığınız sürece), video oyunları oynamak gerçekten daha iyi görüş sağlayabilir. Bir çalışmada , oyuncu olmayan 10 erkek öğrenci, birinci şahıs aksiyon oyunlarında 30 saat eğitilmiş ve daha sonra oyuncu olmayan 10 oyuncuya karşı test edilmiştir. Oynayan öğrenciler, gelişmiş uzaysal çözünürlük sayesinde darmadağın alanlarda nesneleri daha net görebildiler. Daha küçük ayrıntıları görmek için beyinlerini eğitebildiler, çünkü her oyunda bu ayrıntıların önemli olduğu ortaya çıktı.

Video oyunlarının zihinsel sağlık yararları olabilir

Araştırmalar , bazı video oyunlarının ruh halini iyileştirebileceğini ve daha iyi kalp ritimleri sağlayabileceğini göstermiştir – stresi azaltmaya da yardımcı olabileceklerinin bir işareti. Video oyunları ve stres arasındaki korelasyon (nedensellik değil) birbiriyle alakasız çok sayıda çalışmaya yansımıştır, bu yüzden video oyunları on yıldan fazla bir süredir terapide kullanılmaktadır.

Öğrenmeye kandırılmanın eğlenceli bir yolu

Hemen hemen her konuda video oyunları var. Başlangıçta, geliştiriciler video oyunlarının okuma ve matematik becerilerini geliştirmek için kullanılabileceğini fark ettiler. Bugün dünya tarihi, yemek pişirme, siyaset, kimya, mimari ve okulda hiç karşılaşmamış olabileceğiniz diğer konuları içeren oyunlar var.

Video oyunları daha ısrarcı olmanız için size ilham verebilir

Video oyunları ile ya kazanırsınız ya da denemeye devam edersiniz, hedefe ulaşana kadar ilerledikçe hatalarınızdan ders alırsınız. Bu nedenle, bazı araştırmacılar ve eğitimciler , video oyunlarının insanlara daha özgüvenli olmayı ve hedeflerine doğru çalışmayı öğretebileceğini ve her bir yanlış adımı başka bir öğrenme fırsatı olarak görebileceğini savunuyorlar .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir