Çevrimiçi oyunlar çocuklara nasıl fayda sağlayabilir?

Çevrimiçi oyun bir eğlence biçimi olmasına rağmen, ebeveynlerin desteği ve rehberliği ile çocukların yaratıcılıklarını geliştirmelerine, arkadaşlarıyla ilişkilerini geliştirmelerine ve stratejik düşünmeyi geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Ayrıca, hedeflerine ulaşmak için azim geliştirmelerine, dayanıklılık oluşturmalarına ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir, böylece diğer insanların bakış açılarına nasıl saygı duyacaklarını bilirler.

Öğrenme ve gelişim faydaları 

Araştırmalar, belirli oyunların, ebeveynlerin ve öğretmenlerin desteğiyle küçük çocukların erken okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir. ‘ Times Table Rock Stars ‘ benzeri oyunlar’, ilkokullarda ve ‘Sonsuz Alfabe gibi okul öncesi uygulamalarda kullanılır.’ çocukların daha ilgi çekici bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olacak harika araçlar olabilir. Ayrıca, bağlantılı oyuncakların büyümesiyle çocuklar, cihazlarda oynarken fiziksel oyun deneyimi yaşayabilirler. Osmo gibi eğitici oyuncaklar oyun içi aksiyona hayat vermek için dokunsal oyun parçalarını bir cihazın kamerasıyla birleştirir.

Hafızayı, beynin hızını ve konsantrasyonunu geliştirir

Sürükleyici ve kazanmak için strateji ve problem çözme becerileri gerektiren oyunlar, oyuncuların birçok bilgiyi hatırlamasını ve almasını gerektirir. Bu tür oyunları düzenli olarak oynamak, çocukların kısa ve uzun süreli hafızasını geliştirmeye ve beynin bilgiyi daha hızlı işlemesine yardımcı olabilir.

Ayrıca oyunlar, oyuncuların hayal gücünü yakalar ve belirli görevlere odaklanmalarına yardımcı olur ve bir hedefe ulaşmak için azimlerini geliştirir.

Geliştirilmiş çoklu görev becerileri

Oyuncuların diğer rakiplerle savaşırken eşyaları bulmasını gerektiren oyunlar, ayrıntılara dikkat ve hızlı tepkiler gerektirir. Çalışmalar göstermiştir bu tür oyunları oynamanın çocukların çoklu görev becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceğini.

Gelecekteki kariyerler için beceriler geliştirin

Daha karmaşık çok oyunculu oyunlar, oyunculara risk ve ödül değerlendirmede stratejik, analitik olmayı ve oyundaki değişikliklere hızlı tepki vermelerini sağlamayı öğretmeye yardımcı olur. Kullandıkları tüm bu beceriler, problem çözme, analitik beceriler ve stratejik düşünmeye dayanan gerçek dünyadaki işlere aktarılabilir.

Kültürü ve bakış açılarını anlamak için yeni bir yol sunun

Oyunlar çocukların kendilerini sanal dünyalara kaptırmalarına ve zaman zaman dünyanın her yerinden insanlarla bağlantı kurmalarına olanak tanıdığından, farklı bakış açıları ve kültürler hakkında bilgi edinmeleri için harika bir yol olabilir.

Fiziksel ve sosyal faydalar

Grup oyunu sosyal fayda sağlar

Çocuklar ister arkadaşlarıyla çok oyunculu oyunlar oynuyor isterse oturma odasında aileleriyle ‘Heads up’ gibi uygulamaları kullanıyor olsun, bu tür oyunlar paylaşılan anlar aracılığıyla ilişkileri beslemeye ve sosyal becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Engelli olabilecek bazı çocuklar için, eğer kısıtlılarsa sosyalleşmeleri ve arkadaş edinmeleri için bir yol olabilir.

Ekip çalışmasını teşvik eder ve güven oluşturur

Çok oyunculu oyunlar, çocukların liderlerse bir takımı nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine veya bir grubun parçası olarak kazanmanın yollarını müzakere etmelerine izin veren bir dizi rol üstlenmelerine izin verir. Paylaşılan deneyim, çocukların güvenini artırmak için işbirliği yapmak ve birbirinden öğrenmek için harika bir yol olabilir.

Aktif kalmanın eğlenceli bir yolunu sunar

Pokemon GO ve Zumba gibi oyunların başarısı, oyunların çocukları oyun oynarken aktif kalmaya nasıl motive edebileceğinin bir örneğidir . Ayrıca, Mobil oyun uygulamalarının yükselişi, çocukların oyun oynamak için bir TV’ye bağlı kalmaları gerekmediği, artık GO’da oyun oynayabilecekleri anlamına geliyor. Çocuğunuzun oyun oynarken aktif kalmasına yardımcı olabilecek aktif uygulamalar listemize bakın.

Merhamet geliştirmenin bir yolunu sağlayın

Çocukların duygularını yönetmelerine yardımcı olmak ve nazik davranışları, şefkati ve empatiyi teşvik etmek için geliştirilmiş bir dizi oyun ve uygulama vardır. Daha fazla bilgi edinmek için refah uygulamaları listemize bakın.

Korkular hakkında konuşmak için güvenli bir bağlam sağlayın

Bazen endişeler hakkında sanal bir bağlamda konuşmak daha kolay olabilir ve oyunlar çocukların kendilerini ifade etmeleri için güvenli bir yer sağlayabilir.

Hikayeleri deneyimlemenin yeni bir yolu

Sürükleyici oyunlar, çocukların hikayeleri daha etkileşimli bir şekilde deneyimlemelerine ve hikayenin anlatılma şeklini yaratıcı becerileri tetikleyecek şekilde şekillendirmelerine yardımcı olabilir.

Konular hakkında daha derin düşünmek için zaman ve alan yaratın

Okullar, öğrencilerin matematik becerilerini (örneğin STEM) geliştirmeye veya bilimdeki kavramları kavramaya yardımcı olmak için karmaşık konuları anlamalarına ve bunlar hakkında düşünmelerine yardımcı olmak için oyun tabanlı öğrenmeyi giderek daha fazla kullanıyor. Öğrenmeyi oyunlaştırmak ve çocukların olayları farklı bir şekilde görmelerine izin vermek, onları konuları daha hızlı ve daha derin bir şekilde kavramaya teşvik edebilir.

Çocuklar neden oyun oynamaktan zevk alır?

Oyun, zaman geçirmenin, ekip çalışmasını teşvik etmenin ve becerileri geliştirmenin eğlenceli ve sosyal bir yoludur. Hepsi iyi şeyler, ancak bilmeniz gereken birkaç şey var:

  • Bazı oyunlar çocukların dünyadaki herhangi biriyle oynamasına ve sohbet etmesine izin verir . Bu, saldırgan bir dil ve zorbalıkla karşılaşabilecekleri anlamına gelir.
  • İnternetteki herkes olduklarını söyledikleri kişi değil . Çocuklar, kendilerini veya konumlarını tanımlayabilecek kişisel bilgileri vermekten kaçınmalıdır.
  • Bazı oyunlar, oyuncuları oyun sırasında ekstra öğeler satın almaya teşvik eder – çocukların farkında olmadan büyük faturalar ödediği bilinmektedir.
  • Gelen de ‘Griefing’ olarak bilinen zorbalık aşırı durumlarda, , oyunlar kazanmak için bir taktik olarak kullanılabilir. Çocuklar kendilerini zorbalıkta veya zorbalığa maruz kalmış olarak bulabilirler.
  • Çocuğunuzun ne tür oyunlardan hoşlandığını öğrenerek ve yaşlarına uygun olduklarından emin olarak dahil olun.
  • Savaşın ortasında bazı oyunları durdurmak zor olabilir , çünkü bırakmanın cezaları vardır ve çocuklar takım arkadaşlarını hayal kırıklığına uğrattıklarını hissedebilirler.

Çocuklar çevrimiçi oyun oynarken ne yapıyor?

Çok daha fazla sayıda çocuk, kendilerini gerçekten oynamak yerine video oyunları oynarken başkalarını izliyor. Öyle ki Let’s play videoları – genellikle şakalar ve mizah da dahil olmak üzere diğer insanların oyunlarının anlatımlı videoları – video paylaşım platformlarında en çok izlenen canlı yayın videolarıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir